Zielony dach – na co trzeba uważać?

Data dodania: 19.10.2016


Budowa domu z zielonym dachem to rozwiązanie każdemu znane, lecz wciąż niekonwencjonalne i mało popularne. Niewielu ludzi decyduje się na taki krok z powodu wysokich kosztów wykonania i potrzeby opieki nad roślinami. Jednak takie przedsięwzięcie ma również sporo zalet, dlatego posiada swoich zwolenników. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, planując projektowanie domu z zielonym dachem?

Korzyści  wynikających z ekodachu jest bardzo wiele – doskonała termoizolacja, tłumienie hałasów, działanie na rzecz środowiska, dodatkowa powierzchnia pod uprawę roślin. Aby dach mógł poprawnie spełniać swoje funkcje, wszystkie elementy jego struktury powinny zostać wykonane bezbłędnie. Jego budowa przypomina odwrócony stropodach: na początku wyłożony jest beton, na nim warstwa hydroizolacyjna, później ociepleniowa. Na nich umieszczone są wszystkie potrzebne filtry i drenaże oraz substrat glebowy (ich rodzaje i grubość zależne są od roślinności). Jakie są skutki nieprawidłowego położenia różnych części systemu?

Swoją doskonałą termoizolację zielone dachy zawdzięczają przede wszystkim grubym warstwom poszczególnych elementów. Mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że cała konstrukcja jest bardzo ciężka. Co za tym idzie – strop musi być mocniejszy niż w przypadku zwykłego dachu. Dodatkowo warstwa hydroizolacyjna powinna zostać wykonana z trwałych materiałów, które nie tylko są wodoszczelne, ale także odporne na zniszczenia. Jeśli korzenie roślin przebiją warstwę hydroizolacyjną, konieczna będzie wymiana całego systemu.

Domy Kołobrzeg

Kolejnym błędem jest źle dobrany substrat, czyli substancja, w której mają zakorzenić się rośliny. Nie może to być zwykła gleba, ponieważ jest ona zbyt ciężka. Dodatkowo dużo łatwiej rozwijają się w niej chwasty. Ponadto gleba posiada cząsteczki gliniaste, które zapychają pory włókna filtracyjnego. Spowoduje to zaleganie wody na dachu, co jeszcze bardziej go obciąży.

Roślinność rosnąca na dachu nie powinna wymagać specjalnych warunków. Brak cienia i odpowiedniej wilgotności mogą sprawić, że niektóre drzewa i kwiaty nie będą w stanie funkcjonować. W przypadku roślin o większych korzeniach, należy zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie, by w razie większego wiatru nie zostały wyrwane. Trzeba również konsekwentnie przestrzegać ustalonych z góry zasad: dach przystosowany do uprawy ekstensywnej (roślin niskich, takich jak trawa) nie powinien być wykorzystany jako grunt dla krzewów i drzew.

Wykonanie ekodachu to niełatwe przedsięwzięcie, ale za to efektowne. Odpowiednio zrealizowane może być także bardzo ekonomiczne. Aby plan został wykonany solidnie, należy zatrudnić architekta, np. Studio AG, który zapewni poprawne wykonanie i funkcjonowanie dachu. Dzięki temu uniknie się licznych błędów, które wynikają z braku doświadczenia i kwalifikacji w dziedzinie projektowania domów.