Projektowanie domu w Szczecinie czy pod Szczecinem?

Data dodania: 03.10.2016


Kiedy powiększa się rodzina, dotychczasowe lokum zaczyna się szybko kurczyć. Zaczynamy wtedy myśleć o zmianie miejsca zamieszkania na większe. Przeprowadzka to niełatwe doświadczenie, szczególnie dla dzieci, dlatego decyzja powinna być gruntownie przemyślana i przyszłościowa. Szukając lokum w okolicach Szczecina, stajemy przed dylematem: szukać czegoś większego w mieście, czy może poza jego granicami? Coraz więcej młodych rodzin wybiera własny dom na peryferiach – co ich tam przyciąga?

Gotowy dom czy budowa?

Przy wyborze nowego miejsca zamieszkania pomoże kolejne pytanie: czy chcemy kupić gotowy dom/mieszkanie, czy wybudować coś własnego, dostosowanego do naszych potrzeb? Biorąc pod uwagę rodzinę, z pewnością łatwiej będzie sprostać jej wymaganiom poprzez budowę domu niemal szytego na miarę. W takim wypadku trudno będzie znaleźć na terenie Szczecina odpowiedni teren pod jednorodzinną zabudowę. Najlepszym wyjściem jest budowa domku na peryferiach.

architekt-szczecin-projekt-domufot. studioag.pl

Projektowanie domu poza miastem

Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Na pewno cały proces będzie trwał dłużej, niż kupno gotowego domu, ale za to wyjdzie o wiele taniej. Nieruchomość w mieście może być nawet dwa razy droższa od tej poza miastem z takim samym metrażem. Projektowanie domów na peryferiach to bardzo popularne zjawisko. Powstają całe osiedla, jak np. Osiedle Słoneczna Przystań, które są dobrze oświetlone i strzeżone, dlatego nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo nas i naszych pociech.

Winter Polska

Istotną kwestią jest połączenie z miastem. Duża odległość od szkół, urzędów, kin, przychodni, sklepów może być zniechęcająca. Jednak na rodzinnych osiedlach powstają prywatne, domowe przedszkola, do których można posłać swoje dziecko. Komunikacja publiczna także kursuje – może nie tak często, jak w mieście, ale wystarczająco, by zwyczajnie funkcjonować. Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu, dojazdy nie powinny być uciążliwe, należy tylko wziąć pod uwagę nieco większe zużycie paliwa. Plusem projektowania domu na peryferiach są zawsze wolne miejsca parkingowe.

Budowanie domu poza miastem to także lepszy odpoczynek po pracy. Nic lepiej nie relaksuje, jak spacer po zielonej okolicy lub ciepła herbata we własnym ogrodzie. W weekendy można spokojnie spędzić czas z rodziną przy grillu. Jeśli chcemy odpocząć od komercji i życia w biegu, projektowanie domu poza granicami Szczecina będzie idealnym wyborem.

projektowanie domu w Szczecinie studio-ag-projektowanie-domowfot. architekt Szczecin

Architekt w Szczecinie – tylko który?

Jeśli zdecydujesz się na budowę własnego domu na przedmieściach, nie kupuj działki na odludziu. Nigdy nie wiesz, co powstanie w sąsiedztwie za parę lat. Plany gminne mogą wskazywać na użytkowanie okolicznych terenów wyłącznie przez rolników, ale przemianowanie statusu działki na budowlany to dla żadnej firmy nie jest większy problem. Nie chcielibyśmy, aby pod płotem wyrosły nam wielopiętrowe bloki albo hala produkcyjna. Najlepszym wyjściem będzie przeniesienie się do okolicy, gdzie podobne do naszego domki już powstały. Architekci proponują także gotowe osiedla, na których możemy wybrać sobie działkę i stworzyć indywidualny projekt domu, np. w Studio AG.