Podstawy urządzania wnętrz biurowych

Data dodania: 20.03.2017


Aranżacja wnętrz kojarzy nam się przede wszystkim z urządzaniem domów i mieszkań. Prawidłowo wykończona i zaaranżowana przestrzeń sprawia, że lepiej się czujemy, pobudza się nasza kreatywność, dlatego coraz częściej wagę prawidłowej aranżacji wnętrza zauważają pracodawcy. Pokazujemy jak wyglądają podstawy urządzania wnętrz biurowych.

Biuro jako wizytówka firmy

Przedsiębiorcy już od kilku lat zaczęli przywiązywać uwagę do tego jak prezentują się siedziby ich firm. Ostatnio szczególnie głośno stało się o pojęciu employer brandingu, czyli kompleksowego kreowania wizerunku pracodawców. Sposób, w jaki są oni postrzegani przez potencjalnych pracowników o kontrahentów jest uzależniony od wielu czynników, ale bez wątpienia wygląd biura ma tutaj bardzo istotne znaczenie. Zaniedbane wnętrze może być odebrane jako wyraz nienajlepszej kondycji finansowej przedsiębiorstwa lub kompletnego niedbalstwa – a mało kto chciałby podjąć współpracę z takim partnerem. Dlatego właściciele firm korzystają z usług, jakie oferuje im niejedna pracownia architektoniczna i zlecają aranżację biurowych wnętrz.

Jeśli chodzi o wymiar wizerunkowy urządzania biur bardzo ważne jest, aby wykorzystać charakterystyczne elementy identyfikacji marki, czyli określoną kolorystykę czy logo. Wpływa to na wzrost zaufania do przedsiębiorstwa i podkreśla profesjonalizm firmy.

Przestrzeń funkcjonalna

O ile wygląd wnętrza ma znaczenie, bez wątpienia większy priorytet w planowaniu wnętrza ma funkcjonalność przestrzeni – w końcu biuro ma służyć produktywnej pracy. Obecnie widać silny trend, zgodnie z którym w miejscu pracy powinny być wydzielone strefy o zróżnicowanym przeznaczeniu, na przykład strefa do pracy w skupieniu, wspólna przestrzeń do zadań wymagających kreatywności i konsultacji z innymi osobami, a także pomieszczenia o charakterze rekreacyjnym. Wciąż chętnie korzysta się też z koncepcji open space, a więc otwartej przestrzeni, która zastępuje zamknięte i ograniczone stanowiska pracy.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Niezbędne wyposażenie biura

Przestrzeń biurowa będzie się znacznie różnić, w zależności od branży, wielkości firmy czy przyjętej kultury pracy – wszelkie indywidualne życzenia i wymagania warto przekazać specjalistom z pracownia architektonicznej, która zajmie się projektem wnętrza. Ale można wskazać pewne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę w każdym miejscu pracy. Z perspektywy wydajności i przyjaznych warunków koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie, ergonomiczne meble, ale też dobrej jakości sprzęt elektroniczny. Nie zaszkodzą też dekoracje oraz rośliny, które mają pozytywny wpływ na ludzi.


Indywidualne projekty wnętrz komercyjnych oferuje między innymi Studio AG (architekt Warszawa).