Perła architektury Szczecina – Filharmonia

Data dodania: 03.10.2016


Piękne, nowoczesne budynki kojarzą nam się przede wszystkim z zachodem. To tam znajduje się architektura doceniania na całym świecie i zdobywająca międzynarodowe nagrody. Jednak w Polsce także znajduje się kilka perełek tego rodzaju. Jedną z nich wybudowano niedawno w Szczecinie.

Co prawda nie jest to dzieło architekta ze Szczecina, a projektantów z Estudio Barozzi Veiga z Barcelony. Mowa o Filharmonii im. M. Karłowicza, którego nową siedzibę otwarto 5 września 2014 roku. Jest to potężny, wyróżniający się budynek. Jego fasada przypomina lodowiec. Projektanci zadbali o to, by filharmonia wpasowała się w otoczenie, pomimo swojego oryginalnego wyglądu. Sprawia wrażenie lekkości, a jednocześnie swoją strzelistością nawiązuje do gotyckiego charakteru okolicy ze spadzistymi dachami i wysokimi wieżami kościołów.

File:EBV Szczecin noc.jpg
fot. UMSzczecin, EBV Szczecin noc, CC BY-SA 4.0

Wnętrze to prawie 13 000 metrów kwadratowych przestrzeni. Budynek posiada cztery kondygnacje, a na ich powierzchni umieszczono wiele sal przeróżnego przeznaczenia. Architekci musieli wykazać się nie lada zdolnościami. Projektowanie domów jest niezwykłą sztuką, ale ta filharmonia nie ma sobie równych. Sala Słoneczna to główna sala symfoniczna. Pomieści nawet 953-osobową publiczność. Ściany pokryto złotym szlagmetalem, który rozświetlany jest światłem słonecznym wpadającym przez świetliki. Doskonałość akustyczną osiągnięto dzięki kombinacji geometrii ścian i sufitów. Testy wykazały, że warunki panujące w tej niezwykłej filharmonii, można porównać do wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein. Trzeba dodać, że jej akustyka uważana jest za wzorcową.

Na mniejsze koncerty przewidziano Salę Kameralną z 192 siedzeniami. Na terenie budynku znajdują się także sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia, magazyny i garderoby. Ogromne foyer zapiera dech w piersiach swoją przestrzenią i oryginalnym, zdominowanym bielą designem. Wieczorami fasada budynku rozświetlana jest różnymi kolorami, tworząc wyjątkowy spektakl. Dzięki pomysłom architektów, sztukę możemy podziwiać nie tylko wewnątrz budynku, ale niezwykłe przedstawienie odbywa się również na zewnątrz.

Projekt architektoniczny szczecińskiej filharmonii w swojej branży zbiera same pochwały. W plebiscycie BRYŁA ROKU 2014 zajął pierwsze miejsce, a jej piękno doceniono także za granicą. Co dwa lata przyznawana jest Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe – w 2015 roku, mimo silnej konkurencji z całej Europy, nagroda przypadła projektowi z Polski.


Polecamy usługi:

architekt szczecin

architekt Szczecin