Jak urządzić piwnicę?

Data dodania: 19.12.2016


Współcześnie projektowanie domów często pozbawione jest elementu podpiwniczenia. Kiedyś był to standard, ponieważ ludzie nie posiadali lodówek, a piwnica była idealnym miejscem na trzymanie zapasów. Obecnie, gdy nie mamy już takich problemów, dodatkowa kondygnacja oznacza znacznie wyższe koszty budowy domu, dlatego niewielu inwestorów się na to decyduje. Jednak są ludzie, którzy podejmują ten wysiłek, a z samą piwnicą mają związane konkretne plany. Jak urządzić piwnicę, by nie zamieniła się w gratowisko, lecz była pożyteczna? Pracownia architektoniczna prezentuje kilka inspiracji.

Część ludzi wykorzystuje piwnice wciąż w ten sam sposób, jak robiono to od setek lat. Naturalny chłód oraz ciemność sprzyjają przechowywaniu różnych przetworów i zapasów. Jeśli posiadamy dużą rodzinę oraz zapał do czynności kuchennych, takie przeznaczenie piwnicy idealnie się sprawdzi.

Apartamenty nad Morzem

Obecnie niewielu ludzi posiada czas na zajmowanie się własnymi produktami. Po pracy wolą relaksować się w inny sposób, np. na siłowni. Dzięki dodatkowej kondygnacji możemy urządzić prywatną siłownię, do której będziemy się udawać rano lub wieczorem, w zależności od ilości czasu lub nastroju. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest nieograniczony dostęp do sprzętów oraz bliskość – aby dostać się do siłowni, wystarczy zejść po schodach. Obok siłowni można zainstalować saunę, w której zrelaksujemy się po wyczerpujących ćwiczeniach i pozbędziemy się zakwasów.

Gospodynie domowe bardzo cenią sobie osobne pomieszczenia na pralnię i prasowalnię. Piwnica idealnie się do tego nadaje – nie zabiera cennej przestrzeni gospodarczej w normalnej przestrzeni budynku, a bardzo usprawnia pracę pani domu.

Dla miłośników rozrywek pracownia architektoniczna może opracować plan pokoju gier lub kina domowego. W jakim innym miejscu możemy uzyskać tak doskonałe warunki do oglądania filmów, jak w pokoju pozbawionym okien? Takie pomieszczenie możemy wyposażyć w stół do piłkarzyków, bilard lub flippery, co będzie hitem każdej imprezy.

Jeśli planujemy zagospodarować naszą piwnicę, należy postarać się o odpowiednie warunkiPrzede wszystkim projektowanie domów musi zawsze uwzględniać wykonanie dobrego drenażu. Kolejnymi czynnościami jest zaplanowanie wentylacji, ogrzewania oraz instalacji oświetlenia. Jeśli któreś z tych elementów zostanie zaniedbane lub wykonane niestarannie, przebywanie w piwnicy będzie niemożliwe. Takie miejsca są bardzo narażone na działanie wilgoci, dlatego upewnijmy się, by architekt, któremu zleciliśmy projekt, był prawdziwym fachowcem.