Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Data dodania: 05.05.2017


Niezależnie od tego czy planujemy zakup mieszkania lub domu, musimy odpowiednio przygotować się do tej inwestycji. Od naszej wiedzy zależeć będzie to, czy w przyszłości unikniemy niepoważanych konsekwencji zakupu nieruchomości. Jedną z czynności, o której obowiązkowo musimy pamiętać jest to, aby sprawdzić stań prawny nieruchomości. Podpowiadamy, jak przygotować się do kupna domu lub mieszkania.

Przygotowywanie się do zakupu nieruchomości to przede wszystkim praca z dokumentami i umiejętność czytania zapisów ze zrozumieniem. Musimy wiedzieć, czego dokładnie potrzebujemy, aby transakcja przebiegła prawidłowo.

Apartamenty nad Morzem

Księga wieczysta to podstawowy zapis, który obowiązkowo musimy sprawdzić przed zakupem nieruchomości. Wgląd do dokumentów zapewni nam Podsystem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, nie będziemy mieli żadnych trudności z tym etapem, ponieważ dostęp do księgi wieczystej jest jawny. Jednak co dokładnie znajdziemy w Księdze Wieczystej? Między innymi informacje o tym, co stanowi przedmiot transakcji, dane o jego położeniu, powierzchni oraz sposobu korzystania. Ważne jest również to, że zapisy wyraźnie określają, kto jest właścicielem nieruchomości oraz to, czy nieruchomość obciążona jest prawami osób trzecich.

Kolejnym etapem, który możemy sprawnie przeprowadzić, jest określenie liczny osób zameldowanych w nieruchomości. Informacje na ten temat można samodzielnie sprawdzić dzwoniąc do wydziału ewidencji ludności w urzędzie miasta lub gminy, na terenie których położona jest nieruchomość. Innymi dokumentami, które możemy sami uzyskać jest wypis z rejestru gruntów
i budynków
(dostępny w gminie, starostwie lub mieście na prawach powiatu), przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (urząd miasta lub gminy), pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz pozwolenie na użytkowanie.

Przy planowaniu zakupu lub budowy nieruchomości zaznacza się, że ważny jest czas, który spędzamy nad przygotowaniami. Jeśli jesteśmy osobami niecierpliwymi lub po prostu obawiamy się, że w natłoku pracy zapomnimy, o którymś z dokumentów możemy zgłosić się do pracowni architektonicznej, przykładowo Studio AG. Firma nie tylko zajmie się sprawdzeniem stanu prawnego danej nieruchomości oraz jej przydatności do konkretnej inwestycji, ale także przygotuje wnioski w celu uzyskania warunków zabudowy oraz w celu uzyskania warunków przyłączy dla danej inwestycji. Ponadto wykona koncepcję architektoniczną oraz wyszuka odpowiedni teren pod zabudowę.

Współpracując z takimi firmami jak studioag.pl możemy mieć gwarancję na to zamieszkamy w miejscu bezpiecznym oraz spełniającym nasze wszystkie oczekiwania.