Jak przygotować dom na zimę

Data dodania: 03.10.2016


Zima dla Polaków jest coraz bardziej łaskawa, jednak wciąż zdarzają się długie okresy opadów śniegu i minusowych temperatur. Szczęśliwi posiadacze domków jednorodzinnych mają z tego powodu więcej problemów i zobowiązań niż użytkownicy mieszkań. O co należy zadbać, zanim pojawią się pierwsze przymrozki i jak przygotować dom na zimę?

Jeśli znajdujemy się jeszcze przed etapem projektowania domu, najlepiej będzie zawczasu zadbać o energooszczędne rozwiązania. Kluczową rzeczą jest izolacja budynku. Opłaty za ogrzewanie domu niedocieplonego mogą wynosić nawet o 50% więcej, niż budynku z odpowiednio wykonaną termoizolacją. Odpowiednio gruba warstwa styropianu lub wełny mineralnej znacznie przyczyni się do niższych rachunków. Dodatkowym atutem jest zapewnienie przyjemnego chłodu podczas lata. Z tych powodów w fazie projektowania domu należy wskazać architektowi, by uwzględnił co najmniej kilkunastometrową izolację ścian.

Przygotowanie wewnątrz domu

Jeśli nasz dom nie należy do najnowszych, trzeba sprawdzić szereg rzeczy, których prawidłowe działanie pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji mrozu. Oto kilka czynności, które poradziłby architekt Szczecin: przede wszystkim należy sprawdzić szczelność okien i drzwi. Stare okna drewniane są przyczyną ogromnej utraty ciepła, dlatego jeśli jeszcze nie jest późno, radzimy w zainwestowanie w nowe okiennice. Jeśli taka możliwość nie wchodzi w grę, można je odpowiednio wyregulować, umyć uszczelki i zabezpieczyć specjalnym środkiem konserwującym. Kolejną rzeczą powinno być wyczyszczenie komina i upewnienie się, że żaden ptak nie uwił tam gniazda. Trzeba też skontrolować stan kratki przy rurze połączonej z kominkiem. Pajęczyny i kurz mogą skutecznie blokować przepływ ciepłego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej należy oczyścić kratkę i wymienić filtry.

Przygotowanie domu od zewnątrz

Warto także wyczyścić rynny – jeśli zamarzną zalegające w nich liście i gałązki, przez resztę zimy przepływ wody będzie niemożliwy. Należy również skontrolować stan swojego dachu – czy nie ma ubytków, które można zawczasu naprawić. Trzeba też odłączyć wszystkie ujęcia wody od instalacji – szlauch pełen wody podczas mrozu może przysporzyć niemało kłopotów, nie wspominając już o zewnętrznych rurach. Zakręcając zawór i odkręcając urządzenia, by wypłynęła z nich cała woda. Warto też rury doprowadzające wodę do domu i odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem.

Przygotowanie się do zimy to nie lada wyzwanie. Nawet jeśli nasz dom jest nowy i z dobrą izolacją, trzeba zająć się różnymi innymi sprawami. Jak widać, dobre zaprojektowanie domu przez architekta nie wystarczy – trzeba też samemu ruszyć do roboty i zabezpieczyć swoje mienie.


Sprawdź usługi: projektowanie domów

projektowanie domów szczecin

architekt Szczecin